Gyógyszer keresés

Menü
Vény nélkül kapható termékek
Betűrend szerinti listák
 
CYPROMIX BEVONT TABLETTA

Vényköteles

A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

1. A GYÓGYSZER MEGNEVEZÉSE


Cypromix bevont tabletta


2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

0,035 mg etinilösztradiol, és 2,00 mg ciproteron-acetát tablettánként.

Segédanyagok: 31,115 mg laktóz-monohidrát és 19,637 mg szacharóz.

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.


3. GYÓGYSZERFORMA

Bevont tabletta.

Fehér, kerek, mindkét oldalán domború felületű, bevont tabletta.


4. KLINIKAI JELLEMZŐK


4.1 Terápiás javallatok


A Cypromix acne, seborrhea vagy a hirsutismus enyhébb formáinak kezelésére javallt olyan érett korú nőknél, akiknél a hormonterápiát szükségesnek tartják.

Bár a Cypromix orális fogamzásgátlóként is hat, csak a fenti kórképekben szenvedő, hormonkezelésre szoruló nők kezelésére alkalmazható.

Ajánlott a kezelést 3-4 ciklussal az indikációban szereplő állapot(ok) teljes rendeződése után abbahagyni, és a Cypromix tablettával végzett kezelést nem szabad csupán orális fogamzásgátlás céljából folytatni.

A Cypromix kezelés ismét alkalmazható, ha az androgén dependens állapot(ok) ismét jelentkeznek.

4.2 Adagolás és alkalmazás


A Cypromix gátolja az ovulációt és ezáltal megakadályozza a fogamzást. Ezért a Cypromix kezelésben részesülő betegek nem alkalmazhatnak egyéb hormonális fogamzásgátlókat, mivel ez túlzott hormon-expozíciónak teszi ki őket és ez nem szükséges a hatékony fogamzásgátláshoz.

Hogyan kell a Cypromix készítményt alkalmazni?
A tablettát naponta kb. azonos időben kell bevenni valamennyi folyadékkal, a buborékcsomagoláson feltüntetett sorrendnek megfelelően. 21 napon keresztül naponta egy tablettát kell bevenni, ezután 7 napos gyógyszermentes időszak következik. Az utolsó tabletta bevételét követően 2-3 napon belül jelentkezik a megvonásos vérzés, mely nem biztos, hogy befejeződik a következő buborékcsomag megkezdéséig.

Hogyan kell elkezdeni a Cypromix szedését?
A megelőző hónapban hormonális fogamzásgátló módszert nem alkalmazó nők esetében
Az első tablettát a menstruációs ciklus első napján (a havi vérzés első napján) kell bevenni. Elkezdhető a ciklus 2-5. napján is, ebben az esetben a gyógyszer alkalmazásának első 7 napján ajánlatos kiegészítő (barrier-elvű) fogamzásgátló módszert is használni.

Átállás más kombinált orális fogamzásgátlóról (COC), hüvelygyűrűről vagy fogamzásgátló tapaszról
A Cypromix szedését lehetőleg a korábban használt COC készítmény utolsó tablettájának bevételét követő napon, legkésőbb azonban az előzőleg alkalmazott készítmény adagolási útmutatójában előírt gyógyszerszünet befejeződését (vagy az utolsó placebo tabletta bevételét) követő napon kell elkezdeni. Hüvelygyűrű vagy fogamzásgátló tapasz alkalmazásakor a nőnek lehetőleg az eltávolítás napján kell elkezdeni a Cypromix szedését, de legkésőbb akkor, amikor a következő gyűrű vagy tapasz felhelyezése esedékes lenne.

Átállás progesztogén tartalmú módszerről (csak progesztogén-tartalmú orális fogamzásgátlóról, injekcióról, implantátumról) vagy egy progesztogént felszabadító méhen belüli eszközről (IUS)
Mini tablettáról bármikor tetszés szerint át lehet állni; implantátumról vagy a méhen belüli, progeszteront felszabadító eszközről (IUS) az eltávolítás napján; injekció esetében pedig, amikor a következő injekció esedékes lenne.
Az első 7 napon azonban kiegészítő (barrier-elvű) fogamzásgátlást is alkalmazni kell.
Alkalmazása abortusz után (1. trimeszter):
Azonnal elkezdhető a készítmény szedése, ebben az esetben nem szükséges kiegészítő fogamzásgátló módszereket alkalmazni.

Alkalmazása szülés vagy abortusz után (2. trimeszter)
A szoptató anyákra vonatkozóan: lásd a 4.6. pont.
Nem szoptató nőknél a szülést követő 21-28. napon tanácsos elkezdeni a gyógyszer szedését. Ha a 28. nap körül kezdik meg a kezelést, a tabletta szedésének első 7 napos időszakában kiegészítő (barrier) fogamzásgátló eszközt is alkalmazni kell. Ha ezt megelőzően már sor került nemi együttlétre, ki kell zárni a terhesség lehetőségét, vagy meg kell várni az első menstruációs vérzést, mielőtt az orális fogamzásgátlót szedni kezdik, mivel az első post-partum ovuláció megelőzheti az első vérzést.

Mi a teendő, ha kimaradnak a tabletták?
Abban az esetben, ha a tablettát kevesebb, mint 12 óra késéssel veszik be, a fogamzásgátló hatás fennmarad. A kimaradt tablettát mielőbb be kell venni, és a hátralévő tablettákat a szokásos időben kell tovább szedni.
Abban az esetben, ha a tablettát az esedékességtől számított több mint 12 óra után veszik be, csökkenhet a fogamzásgátlás hatékonysága. Ebben az esetben a következő alapszabályokat kell alkalmazni:
1. A gyógyszer szedését sohasem szabad 7 egymást követő napnál hosszabb időre félbeszakítani.
2. A hypophysis-ovarium- tengely működésének gátlásához 7 napon keresztül, folyamatosan szedni kell a tablettákat.

Mindezek alapján a következő gyakorlati tanács adható:
Első hét:
* A nőnek mielőbb be kell vennie az utolsó kimaradt tablettát, amint eszébe jut, még abban az esetben is, ha ez egyszerre 2 tabletta bevételét jelenti. Ezt követően a szokásos időpontokban szedi tovább a készítményt. Ezen felül 7 napon keresztül barrier-elvű fogamzásgátló eszközt is használni kell. Ha tabletta kihagyását megelőző egyhetes időszakban nemi együttlétre került sor, gondolni kell a terhesség lehetőségére. Minél több a kihagyott tabletták száma és minél közelebb esik a kihagyás a tablettamentes időszakhoz, annál nagyobb a teherbeesés kockázata.

Második hét:
* A nőnek az utolsó elfelejtett tablettát azonnal be kell vennie, amint eszébe jut, még akkor is, ha ez két tabletta bevételét jelenti egyazon napon. Ezt követően folytassa a tabletták szedését a szokásos időben. Ha az első kihagyott tablettát megelőző 7 napon keresztül a nő az előírásnak megfelelően szedte a tablettákat, nem szükséges kiegészítő fogamzásgátló módszerek alkalmazása. Amennyiben azonban egynél több tabletta maradt ki, a nő figyelmét fel kell hívni arra, hogy alkalmazzon barrier fogamzásgátlást a következő 7 napon.

Harmadik hét:
* A 7 napos tablettamentes periódus közelsége miatt ténylegesen fennáll a csökkent védelem kockázata. A csökkent fogamzásgátló védőhatás azonban megelőzhető a dózis módosításával. Az alábbi két opció valamelyikének betartása esetén nincs szükség kiegészítő fogamzásgátlásra, feltéve, hogy a tablettákat az első kihagyott tablettát megelőző 7 napon keresztül minden tablettát az előírásnak megfelelően beszedtek.
* Amennyiben nem ez a helyzet a nőnek a két lehetőség közül az elsőt kell választania és valamilyen kiegészítő fogamzásgátlást is kell használnia a következő 7 napon.
1. A nőnek az utolsó elfelejtett tablettát azonnal be kell vennie, amint eszébe jut, még akkor is, ha ez két tabletta bevételét jelenti egyazon napon. Ezután folytassa a tabletták szedését a szokásos időben. A következő csomagot az aktuális csomag befejezét követően azonnal el kell kezdenie, vagyis nincs tablettamentes szünet. Nem valószínű, hogy a második csomag végéig megvonásos vérzés jelentkezik, de pecsételő vagy áttöréses vérzés bekövetkezhet a tabletták szedésének időszaka alatt.
2. Másik lehetőségként abba lehet hagyni a tabletták szedését a jelenlegi csomagból. A nőnek ebben az esetben 7 napos tablettamentes időszakot kell tartania, amibe beleszámítanak azok a napok is, amikor kihagyta a tablettákat, majd ezután a következő csomaggal kell folytatnia a kezelést.

Számításba kell venni a terhesség lehetőségét, ha a készítményt szedő nő több tablettát hagy ki és az első normális tablettamentes időszakban nem jelentkezik megvonásos vérzés.

Mi a teendő hányást vagy hasmenést (gastrointestinalis problémák) követően?
Hányás vagy hasmenés esetén a felszívódás zavart szenvedhet, ezért kiegészítő fogamzásgátló eljárásokat kell alkalmazni.
A tabletta bevételét követő 3-4 órán belüli hányás esetén mielőbb be kell venni egy új (pótló) tablettát. Ha ez lehetséges az új tablettát, az esedékes tabletta bevételének időpontjától számított 12 órán belül be kell venni. Ha több mint 12 óra eltelt, a 4.2 pontban leírt "Mi a teendő, ha a kimaradt egy tabletta?" fejezet alatti utasításokat kell követni.
Ha a nő nem kívánja felborítani a már megkezdett csomagban lévő gyógyszerek szedésének rendjét, egy másik csomagból kell pótlólag tablettát/tablettákat bevennie.

Hogyan lehet a menstruációt elhalasztani vagy a vérzés első napjának időpontját megváltoztatni?
A havi vérzés elhalasztásához a nőnek az előző csomag befejezése után gyógyszerszünet nélkül folytatni kell a tabletta szedését a következő csomagból. Ez több napon keresztül, esetleg a csomag teljes tartalmának bevételéig folytatható. A tabletta meghosszabbított szedésének ideje alatt áttöréses, ill. pecsételő vérzés jelentkezhet. A szokásos, 7 napos tablettamentes szünet után a megszokott rend szerint folytatható a Cypromix szedése.

Abban az esetben, ha a nő a menstruáció első napját kívánja állandó jelleggel megváltoztatni, a javaslat alapján tetszés szerinti számú nappal lerövidítheti a következő gyógyszerszünet hosszúságát. Minél rövidebb azonban a tablettamentes periódus, annál kisebb a megvonásos vérzés, és annál nagyobb a következő tabletta szedés ideje alatt jelentkező áttöréses/pecsételő vérzés valószínűsége (éppúgy, mint a menstruáció elhalasztása esetén, lásd fenn).

A kezelés időtartama
A kezelés időtartama a klinikai státusz súlyosságától függ. A kezelés általában több hónapig tart. Ajánlott a kezelést 3-4 ciklussal az indikációban szereplő állapot(ok) teljes rendeződése után abbahagyni, továbbá a Cypromix tablettával végzett kezelést nem szabad csupán orális fogamzásgátlás céljából folytatni.
A Cypromix kezelés ismét megkezdhető, ha - a tabletta szedése után hetekkel vagy hónapokkal később - relapszus következik be.

4.3 Ellenjavallatok

A Cypromix más kombinált orális fogamzásgátlókhoz hasonlóan progesztagént és ösztrogént tartalmaz, ezért - csakúgy, mint a többi kombinált orális fogamzásgátló esetében - alkalmazása tilos az alábbi állapotokban szenvedőknél.
Amennyiben a Cypromix első alkalmazásakor az alábbi állapotok bármelyike bekövetkezik, a gyógyszer szedését azonnal abba kell hagyni.

* aktív vagy a kórelőzményben szereplő vénás thrombosis (tüdőemboliával vagy anélkül)
* aktív vagy a kórelőzményben szereplő artériás thromboticus folyamat (mint CVA vagy myocardialis infarctus) vagy prodromális esemény (mint angina pectoris és TIA)
* az artériás thrombosis kockázati tényezői közül legalább egynek a megléte az alábbiak közül
- diabetes mellitus vascularis tünetekkel
- súlyos vagy nem kontrollált hypertonia
- súlyos dyslipoproteinaemia
* a vénás vagy artériás thrombosis örökletes vagy nem örökletes prediszponáló faktorainak megléte, mint APC-rezisztencia, antitrombin-III-hiány, C-proteinhiány, S-proteinhiány, hyperhomocystinaemia és antifoszfolipid ellenanyagok megléte (antikardiolipin ellenanyagok, lupus antikoaguláns).
* aktív vagy a kórelőzményben szereplő pancreatitis, mely súlyos hypertrigliceridaemiával szövődött
* aktív vagy a kórelőzményben szereplő súlyos májtumor (jóindulatú vagy rosszindulatú)
* a vénás vagy artériás thrombosis súlyos vagy többszörös rizikófaktorainak megléte hozzájárulhat az ellenjavallathoz (lásd 4.4 pont)
* terhesség vagy szoptatás
* aktív vagy a kórelőzményben szereplő súlyos májbetegség mindaddig, amíg a májfunkciós értékek nem normalizálódnak
* a genitáliák, emlő vagy máj meglévő vagy feltételezett gesztációs-hormonfüggő rosszindulatú elváltozásai
* ismeretlen eredetű vaginalis vérzés
* fokális neurológiai tünetekkel járó migrén a kórelőzményben
* a készítmény hatóanyagaival vagy bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A Cypromix nem alkalmazható férfiak kezelésére.

Figyelmeztetések
Abban az esetben, ha bármelyik fennáll a következő állapotok/rizikófaktorok közül, minden egyedi esetben gondosan mérlegelni kell a kombinált orális fogamzásgátló (COC) alkalmazásának várható előnyeit és lehetséges veszélyeit, és ezeket az érintett felhasználóval is meg kell beszélni, mielőtt arról dönt, hogy használni kívánja a készítményt. A nőnek haladéktalanul orvosához kell fordulnia a fenti állapotok bármelyikének súlyosbodásakor vagy első megjelenésekor. Az orvosnak ezt követően döntenie kell, hogy szükséges-e abbahagyni a tabletta szedését.

THROMBOEMBOLIÁS BETEGSÉGEK
VÉNÁS THROMBOEMBOLIÁS BETEGSÉGEK

A Cypromix progesztogén komponensként ciproteronacetátot, ösztrogén komponensként etinilösztradiolt tartalmaz és minden 28 napos ciklusban 21 napon keresztül kell szedni. A készítmény tehát azonos hatással rendelkezik, mint a kombinált orális fogamzásgátlók.
A kombinált orális fogamzásgátlók és a Cypromix szedése is fokozott veszélyt jelentenek a vénás thromboembolia (VTE) kialakulásának szempontjából, beleértve a mélyvénás thrombosist és tüdőemboliát is, a fogamzásgátlókat nem szedőkhöz viszonyítva. Ez a fokozott veszély a kezelés első évében a legmagasabb mindazon nőknél, akik valaha is szedtek kombinált orális fogamzásgátlót. A fokozott veszély azonban kisebb, mint a VTE veszélye terhesség alatt, melynek előfordulási aránya 60 per 100 000 terhesség.

A teljes gyógyulás ezekből a betegségekből nem mindig következik be, az esetek 1-2 %-ában a VTE fatális.

Epidemiológiai vizsgálatok eredményei szerint a VTE előfordulási aránya az alacsony ösztrogéntartalmú (< 50 µg etinilösztradiol) orális fogamzásgátlót szedők között 40/100 000 nőév. Az orális fogamzásgátlót nem szedők esetében az incidencia 5-10/100 000 nőév.
A vénás thromboembolia veszélye a kombinált orális fogamzásgátlót szedő nők körében nő:
* az életkorral,
* a pozitív családi kórelőzménnyel (vénás thromboembolia relatíve fiatal korban a szülőknél vagy testvéreknél). Amennyiben örökletes tényező feltételezhető, további vizsgálatokat kell végezni.
* immobilizációval és műtéttel (elsősorban az alsó végtagban), továbbá nagy sérülésekkel. Ezért ilyen körülmények között ajánlott a Cypromix kezelést felfüggeszteni (elektív műtétek előtt legalább 4 héttel) és az ismételt adást legalább 2 héttel a teljes mobilizáció után megkezdeni.
* elhízás (testtömegindex >30 kg/m2),
* valószínűleg a spontán felületi phlebitisek és varixok jelenlétében is.
Nincs megegyezés azzal kapcsolatban, hogy ezek a körülmények szerepet játszanak-e a mélyvénás thrombosis kialakulásában.

Néhány epidemiológiai adat szerint a VTE előfordulási aránya magasabb az Cypromix tablettát szedők között az alacsony ösztrogéntartalmú (<50 µg) kombinált orális fogamzásgátlókhoz viszonyítva.
A Cypromix tablettát a megadott indikációban szedő nők valószínűleg a betegek azon csoportjához tartoznak, akiknél egyébként is fokozott a cardiovascularis veszélyeztetettség, amint ez a polycystás ovarium szindróma esetében fennáll.

ARTÉRIÁS THROMBOEMBOLIÁS BETEGSÉGEK
Az epidemiológiai vizsgálatok a kombinált orális fogamzásgátlók szedését összefüggésbe hozták az artériás thromboemboliás történések (myocardialis infarctus, tranziens ischaemiás attak [TIA]) veszélyével.
Az alábbiakban felsorolt kockázatok/állapotok következtében fokozódik az artériás thromboembolia veszélye. Az alábbi esetekben, amennyiben a beteg kombinált orális fogamzásgátlót vagy Cypromix tablettát is szed, tovább fokozódik a kockázat:
* magasabb életkor
* dohányzás (a 35 évnél idősebb nőknek nem ajánlott a dohányzás, ha kombinált orális fogamzásgátlót akarnak szedni)
* dyslipoproteinaemia
* elhízás (testtömegindex >30 ttkg/m2),
* magas a vérnyomása
* pozitív családi kórelőzmény (artériás thromboembolia relatíve fiatal korban a szülőknél vagy testvéreknél). Amennyiben örökletes tényező feltételezhető, további vizsgálatokat kell végezni.
* cardiovascularis betegség (mint pl. szívbillentyű betegség, pitvarfibrilláció)
* migrén.
A migrénes rohamok frekvenciájának növekedése vagy súlyosbodása a kombinált orális fogamzásgátlóval történő kezelés során (mely cerebrovascularis történés előjele lehet) indokolhatja a Cypromix kezelés azonnali felfüggesztését.
* diabetes.

Egyéb betegségek, ahol érrendszeri zavarok előfordulhatnak, a PCO szindróma (polycystás ovarium szindróma), szisztémás lupusz erythematosus, HUS (haemoliticus uraemiás szindróma), krónikus gyulladásos bélbetegségek (Crohn-betegség vagy colitis ulcerosa) és sarlósejtes vérszegénység.

TUMOROk
* Néhány vizsgálatban a kombinált orális fogamzásgátlókat hosszú ideig szedő nők körében megnövekedett cervix carcinoma kialakulásának veszélyéről számoltak be, azonban még nincs megegyezés arra vonatkozóan, hogy ebben milyen szerepe van a szexuális viselkedésnek és a humán papilloma vírus (HPV) jelenlétének.
* 54 epidemiológiai vizsgálat meta-analízise szerint kismértékben nő a diagnosztizált emlőrák relatív veszélye (RR = 1,24) azon nők esetében, akik aktuálisan kombinált orális fogamzásgátlót szednek. A megnövekedett veszély fokozatosan eltűnik a kombinált orális fogamzásgátló szedésének abbahagyása után 10 évvel. Mivel az emlőrák 40 évnél fiatalabb nőknél ritkán fordul elő, a magasabb előfordulási arány a közelmúltban vagy jelenleg is orális fogamzásgátlót szedő nők között kisszámú beteget jelent az emlőrák általános előfordulásához képest. A fokozott veszély észlelése lehet, hogy a fogamzásgátlókat szedők korai diagnosztizálásának, a fogamzásgátlók biológiai hatásának vagy mindkettőnek tulajdonítható. A valaha is fogamzásgátlókat szedőknél diagnosztizált emlőrák általában kevésbé előrehaladott, mint a fogamzásgátlókat soha sem szedők esetében. Ez az orális fogamzásgátlókat szedők korai diagnosztizálásával, a fogamzásgátlók biológiai hatásával vagy mindkettővel magyarázható.
* Ritkán benignus és még ritkábban malignus, izolált esetekben életveszélyes intraabdominális haemorrhaghiát okozó malignus májtumorokat észleltek hormonális készítmények, mint pl. a kombinált orális fogamzásgátlók használata után. Amennyiben súlyos felső hasi panaszok, májnagyobbodás vagy az intraabdominális haemorrhagiára utaló tünetek jelentkeznek, a májtumorra is kiterjedő differenciál diagnózist kell felállítani.

EGYÉB BETEGSÉGEK
* Hypertriglyceridaemiában szenvedő vagy ilyen pozitív családi anamnézisű nőknél a kombinált orális fogamzásgátlók szedése a pancreatitis fokozott veszélyével jár.
* Bár a vérnyomás kismértékű emelkedéséről beszámoltak a kombinált orális fogamzásgátlókat szedő nők közül számos esetben, a klinikailag releváns emelkedés igen ritka. Az összefüggés a kombinált orális fogamzásgátlók szedése és a klinikai mértékű hypertonia között nem bizonyított. Ha a kombinált orális fogamzásgátló szedése alatt állandóan emelkedett vérnyomásértékek tapasztalhatók vagy szignifikáns vérnyomás emelkedés jelentkezik, mely nem befolyásolható megfelelően vérnyomáscsökkentő kezeléssel, a kombinált orális fogamzásgátló szedését abba kell hagyni.
* A következő betegségek fordultak elő vagy súlyosbodtak terhesség és kombinált orális fogamzásgátlók szedése során, azonban az összefüggés a kombinált orális fogamzásgátlókkal nem bizonyított:
epekő, porphyria, generalizált lupus erythematodes, hemolyticus uraemiás szindróma, Sydenham chorea, herpes gestationis, otoscclerosissal összefüggő halláscsökkenés.
* Az örökletes angiooedemában szenvedő nőknél, az exogén ösztrogének kiválthatják vagy súlyosbíthatják az angiooedema tüneteit.
* Akut vagy krónikus májfunkció zavarok esetén a kombinált orális fogamzásgátlók szedését fel kell függeszteni mindaddig, amíg a májfunkciós értékek a normálisra nem térnek vissza. Ha cholestaticus sárgaság és/vagy cholestaticus pruritus fordul elő, mely már előzőleg terhesség vagy nemi hormonok szedése alatt megjelent, a kombinált orális fogamzásgátlók szedését fel kell függeszteni.
* Bár a kombinált orális fogamzásgátlók befolyásolhatják a perifériás inzulin rezisztenciát és glükóz toleranciát, nincs arra bizonyíték, hogy ha a diabeteses betegek kombinált orális fogamzásgátlót szednek, a kezelést módosítani kellene. Mindazonáltal a diabeteses nőket gondosan figyelni kell, főként a kombinált orális fogamzásgátló szedésének kezdeti szakaszában.
* A kombinált orális fogamzásgátló kezelés során a Crohn betegség súlyosbodását és a Dubin-Johnson szindróma és Rotor szindróma manifesztációját észlelték.
* Esetenként chloasma is előfordult, elsősorban azok között a prediszponált nők között, akiknél az anamnézisben chloasma gravidarum szerepel, e nőknek a napfényt vagy UV sugárzást kerülniük kell a kombinált orális fogamzásgátló szedése alatt.

Ez a készítmény laktózt tartalmaz. A ritka örökletes galaktóz intoleranciában, Lapp-laktáz hiányban vagy glükóz-galaktóz malapszorpcióban szenvedő betegek ezt a gyógyszert nem szedhetik.

Ez a készítmény szacharózt is tartalmaz. A ritka örökletes fluktóz-intoleranciában, glukóz-galaktóz malabszorpcióban vagy szacharáz-izomaltáz elégtelenségben szenvedő betegek nem szedhetik ezt a gyógyszert.

Orvosi vizsgálat és ellenőrzés
A kezelés megkezdése vagy újrakezdése előtt fel kell venni a teljes körű orvosi anamnézist (beleértve a családi anamnézist is), mérni kell a vérnyomást és fizikális vizsgálatot kell végezni az ellenjavallatoknak (lásd 4.3 pont) és figyelmeztetéseknek (lásd 4.4 pont) megfelelően. Ezen felül a nőbeteget fel kell szólítani, hogy gondosan olvassa el a betegtájékoztatót és fogadja meg az abban lévő tanácsokat. 3 hónapos kombinált orális fogamzásgátló használat után a betegnek vissza kell térnie ellenőrző vizsgálatra, melynek során mérni kell a vérnyomást, az esetleges mellékhatásokra és panaszokra vonatkozóan ki kell kérdezni a beteget. Az ezután következő időszakos ellenőrző vizsgálatok gyakoriságát és természetét a klinikai értékelés alapján egyénileg kell megállapítani.

A beteget fel kell világosítani, hogy a kombinált orális fogamzásgátlók nem védenek a HIV fertőzéssel (AIDS) és egyéb szexuális úton terjedő nemi betegségekkel szemben.

Csökkent fogamzásgátló hatás
Az orális fogamzásgátlók hatása csökkenhet, ha elfelejtik bevenni a tablettát (lásd 4.2: Mi a teendő, ha a kimaradt egy tabletta?) és hányás vagy hasmenés esetén (lásd 4.2: ˝Mi a teendő hányást vagy hasmenést [gastrointestinalis problémák] követően?˝) vagy bizonyos gyógyszerek egyidejű szedése esetén (lásd 4.5 pont Gyógyszerkölcsönhatások).

Orbáncfű (Hypericum perforatum) tartalmú gyógynövény készítmények nem szedhetők az Cypromix kezelés alatt, mivel csökkenthetik a plazmakoncentrációt és az Cypromix klinikai hatását (lásd 4.5 pont Gyógyszerkölcsönhatások).

Csökkent ciklusszabályozás
Valamennyi kombinált orális fogamzásgátló okozhat rendszertelen (pecsételő vagy áttöréses) vérzést, különösen az első ciklusok során. Ennek megfelelően további vizsgálatok általában csak az első 3 ciklus után indokoltak.

Hosszabb ideig perzisztáló, vagy szabályos ciklusok után jelentkező rendszertelen vérzés esetén egyéb nem-hormonális okokra kell gondolni és diagnosztikus eszközökkel kell kizárni a nőgyógyászati elváltozásokat vagy a terhességet. Ez küret végrehajtását is jelentheti.

Esetenként nem jelentkezik megvonásos vérzés a tablettamentes periódus ideje alatt. Abban az esetben, ha a kombinált fogamzásgátló tablettát megfelelően (a 4.2 pont) útmutatásai szerint szedték, valószínűtlen a terhesség. Ha viszont az első megvonásos vérzés esedékes időpontját megelőzően nem tartotta be a nő ezeket az útmutatásokat, vagy két alkalommal maradt ki a megvonásos vérzés, a terhességet ki kell zárni és csak ezután folytatható a kombinált orális fogamzásgátló szedése.

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Interakciók
A nemi hormonok fokozott clearance-t előidéző, gyógyszerekkel létrejövő kölcsönhatások áttöréses vérzést és terhességet idézhetnek elő. Ezt a következő gyógyszerek esetében igazolták:
hidantoinok (pl. fenitoin), barbiturátok, primidon, karbamazepin és rifampicin és HIV kezelésre szolgáló gyógyszerek (pl. ritonavir, nevirapin) esetében, továbbá feltételezhető az oxkarbazepinről, topiramátról és griseofulvinról. Ezen felül más CYP3A enzim induktorok szintén fokozhatják a clearence-ét és csökkenthetik a Cypromix hatékonyságát. Az ilyen interakciók mechanizmusa, úgy tűnik, ezeknek a gyógyszereknek a májenzim-indukáló tulajdonságain alapul. Az enzimindukció általában 2-3 hetes kezelés után éri el a maximális értéket és a kezelés befejezése után még 4 héten keresztül érvényesülhet.

Az orbáncfű (Hypericum perforatum) nem alkalmazható egyidejűleg ezzel a készítménnyel, mivel a fogamzásgátló hatás megszűnéséhez vezethet. Áttörő vérzésről és nem kívánt terhességről számoltak be az orbáncfű metabolikus enzimindukciós hatásának következtében. Az indukciós hatás az orbáncfű kezelés megszüntetése után még legalább 2 hétig is fennmaradhat.

A kombinált orális fogamzásgátlók és bizonyos antibiotikumok, mint ampicillin és tetraciklinek együttes adása esetén szintén jelentettek terhességet. A hatásmechanizmus még nem tisztázott.

Amennyiben az ilyen osztályba tartozó gyógyszereket rövid ideig használják, kiegészítő (barrier) fogamzásgátló módszerek alkalmazása szükséges a kezelés alatt és után legalább 7 napig, rifampicin-kezelés után még 28 napig. Ha ez az időszak nem fejeződik be, mire egy csomag tartalma elfogy, a következő csomagot tablettamentes periódus beiktatása nélkül meg kell kezdeni.
Azon nők esetében, akiknél májenzim-indukciós gyógyszerek tartós együttadása szükséges, a szakemberek a fogamzásgátló szteroidok dózisának növelését ajánlják. Amennyiben a nagyobb dózis nem ajánlott vagy nem kielégítő hatású, ill. nem megbízható, pl. áttörő vérzést okoz, más, nem hormonális fogamzásgátló módszert kell alkalmazni.

Az orális hormonális fogamzásgátló tabletták befolyásolhatják más gyógyszerek metabolizmusát, következésképpen azok vér- illetve szöveti koncentrációja emelkedhet (pl. ciklosporin) vagy csökkenhet (pl. lamotrigin).

Laboratóriumi vizsgálatok
A fogamzásgátló szteroidok alkalmazása befolyásolhatja egyes laboratóriumi tesztek eredményeit, mint a májfunkciós-, pajzsmirigy, mellékvese- és veseműködés paramétereket, a szérumfehérje értékeket, mint kortikoszteroid-kötő globulin, lipidek és lipoprotein frakciók, valamint a szénhidrát metabolizmust, a véralvadást és fibrinolízist. A változások mértéke rendszerint a normál tartományon belül marad.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

A Cypromix nem alkalmazható terhesség és szoptatás alatt.

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Cypromix nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket.

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A Cypromix tablettát szedő nőknél fokozott a thromboembolia (vénás thrombosis és tüdőembólia) veszélye. Lásd 4.4. pont. Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Súlyos mellékhatások
Lásd 4.4 pont: ˝Thromboembolia˝, ˝Tumorok˝ és ˝Egyéb betegségek˝.

Egyéb mellékhatások
A kombinált orális fogamzásgátlókat, ideértve a Cypromix tablettát, alkalmazóknál a következő mellékhatásokat tapasztalták. (Megjegyzendő: a Cypromix kezelést nem szabad kizárólag orális fogamzásgátlás céljából folytatni. Lásd 4.1 pont)


Szervrendszer
Mellékhatások előfordulási gyakorisága

Gyakori

?1/100 - <1/10
Nem gyakori

?1/1000 - <1/100
Ritka

?1/10 000 - <1/1000
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
testtömeg-gyarapodás

testtömeg-csökkenés
Idegrendszeri betegségek és tünetek
fejfájás
migrén

Szembetegségek és szemészeti tünetek


kontaktlencse intolerancia
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
hányinger, hasi fájdalom

hányás, hasmenés


A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei


bőrkiütés, csalánkiütés
erithema nodosum
Anyagcsere és táplálkozási betegségek és tünetek

duzzanat (folyadékretenció)

Immunrendszeri betegségek és tünetek


túlérzékenység
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
emlőfájdalom, emlő érzékenység

emlő megnagyobbodás
hüvelyi folyás, emlőváladékozás
Pszichiátriai kórképek
depressziós hangulat, hangulati változások
csökkent libidó
fokozott libidó

4.9 Túladagolás

Nem észleltek súlyos, a készítmény túladagolásából származó egészségkárosodást.
A túladagolás émelygést, hányást, ill. fiatal leányok esetében csekély mértékű megvonásos hüvelyvérzést okozhat. Nincs specifikus antidotum, a továbbiakban tüneti kezelést kell alkalmazni.


5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: anti-androgének és ösztrogének, ATC kód: G03HB01

Teljes pearl index (módszerhiba + beteghiba): 0,12 (felső, kétoldalas 95%-os konfidencia határérték: 0,44).

A ciproteron-acetát gátolja az androgénreceptorokat és ezáltal csökkenti az androgének hatását az androgéndependens szervekben. Az anti-androgén hatáson felül jelentős gesztagén és antigonadotrop hatással is rendelkezik.

A ciproteron-acetát alkalmazásával csökkenthető vagy megszüntethető a virilizáció hatása nőkben, amennyiben ez emelkedett androgénszint vagy az androgénekkel szembeni fokozott érzékenység következménye a perifériás szervekben.

A Cypromix tabletta használata során jelentős mértékben csökken a fokozott sebum szekréció, mely az acne és seborrhoe kialakulásáért felelős. Ennek következtében megszűnik az acnés folyamat és a kezelés befejezése után még 3-4 hónapig gátolt a kiújulás. A seborrhea általában hamarabb rendeződik. Csökken a hajhullás mértéke is, mely seborrhea esetén gyakran észlelhető. A hirsutismus kezelése általában csak több hónapos terápia után eredményes.

A ciproteron-acetát etinilösztradiol kombinációja, a Cypromix orális fogamzásgátló hatással is rendelkezik, mely rendszeres szedés esetén jól szabályozza a ciklust. A fogamzásgátló hatás centrális és perifériás mechanizmus következménye, a legfontosabb az ovuláció gátlás és a cervicalis mucosa változása. Ezen felül az endometrium morfológiai és enzimatikus változásai is hozzájárulnak a gesztáció megakadályozásához.




5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Ciproteron-acetát:
Orálisan alkalmazva a ciproteron-acetát széles dózistartományban, teljes mértékben felszívódik. A Cypromix tabletta bevétele után 1,6 órán belül eléri a maximális, 15 ng ciproteronacetát/ml szérumszintet. Ezután a szérumszint két diszpozíciós fázisban csökken, a felezési idő 0,8 óra és 2,3 nap. A ciproteronacetát teljes clearance a szérumból 3,6 ml/perc/kg. A ciproteron-acetát különböző módokon, így hidroxiláció és konjugáció útján metabolizálódik. Az emberi plazmában a fő metabolit a 15ß-hidroxi származék.

A dózis egy része változatlan formában ürül az epével. A dózis nagy része metabolitok formájában ürül a vizelettel és epével 3:7 arányban. A vese és biliaris kiválasztás felezési ideje 1,9 nap. A metabolitok a plazmából hasonló mértékben ürülnek (felezési idő 1,7 nap).

A ciproteron-acetát csaknem teljes mértékben kötődik a plazmafehérjékhez. A teljes gyógyszermennyiség kb. 3,5-4 %-a nem kötött formában van jelen. Miután a fehérjekötés nem specifikus, a szexhormon-kötő globulin (SHBG) szintje nem befolyásolja a ciproteron-acetát farmakokinetikáját.

A hosszú eliminációs plazma felezési idő és a naponta történő bevétel miatt a ciproteron-acetát akkumulálódik a kezelési ciklus során. Az átlagos maximális szérumszint 15 ng/ml-ről (1. nap) 21 és 24 ng/ml-re nő az első és harmadik kezelési ciklus végére. Az AUC vs. idő profil 2,2-szeresre (1. ciklus vége) és 2,4-szeresre (3. ciklus vége) nő. A dinamikus egyensúlyi állapot kb. a 10. napra alakul ki. Tartós kezelés során a ciproteron-acetát a kezelési ciklusokban kétszeres szorzóval akkumulálódik.

A ciproteron-acetát abszolút biohasznosulása csaknem teljes (a dózis 88%-a). A ciproteron-acetát relatív biohasznosulása a Cypromix készítményből 109% volt a vizes mikrokristályos szuszpenzióhoz viszonyítva.

Etinilösztradiol:
Az orálisan alkalmazott etinilösztradiol gyorsan és teljes mértékben felszívódik. A Cypromix bevételét követően a kb. 80 pg/ml-es maximális szérumkoncentráció 1,7 óra alatt alakul ki. Ezután a szérumszint két fázisban csökken, a felezési idő 1-2 és kb. 20 óra. Analitikai szempontok miatt ezeket az adatokat nagyobb dózisok alapján számították.

Az etinilösztradiol látszólagos megoszlási térfogata kb. 5 l/ttkg és a metabolikus clearance mértéke a plazmából kb. 5 ml/perc/ttkg. Az etinilösztradiol erősen, de nem specifikusan kötődik a szérum albuminhoz. A gyógyszer mennyiségének 2%-a nem kötött formában van jelen. Az abszorpció, illetve a májban a first pass metabolizmus során az etinilösztradiol metabolizálódik teljes és változó orális biohasznosulást eredményezve. Változatlan formában nem választódik ki. Az etinilösztradiol metabolitok a vizelettel és epével 4:6 arányban ürülnek, a felezési idő kb. 1 nap.

A terminális felezési időnek és a napi bevételnek megfelelően az egyensúlyi plazmaszint 3-4 nap alatt alakul ki és 30-40%-kal magasabb, mint egyszeri adag mellett. A relatív biohasznosulás (vizes mikrokristályos szuszpenzióhoz képest) a Cypromix tablettából 85%.

Az etinilösztradiol indukálja a szexhormon-kötő globulin (SHBG) és a kortikoszteroid-kötő globulin (CBG) hepatikus szintézisét folyamatos szedés során. Az SHBG indukció mértéke az együttesen alkalmazott gesztagén kémiai szerkezetétől és dózisától is függ. A Cypromix kezelés során a szérum SHBG koncentráció kb. 100 nmol/l-ről 300 nmol/l-re, a CBG koncentráció megközelítőleg 50 µg/ml-ről 95 µg/ml-re nő.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Etinilösztradiol
Az etinilösztradiol toxicitás profilja jól ismert. Az alkalmazási előírás más fejezeteiben említett adatokon kívül nincsenek releváns, biztonsági információkat szolgáltató preklinikai adatok, a felíró orvos számára.

Ciproteron-acetát
A ciproteron-acetáttal végzett elsővonalbeli genotoxicitási tesztek általában negatív eredményt adtak. Más tesztek azonban azt mutatták, hogy a ciproteron-acetát képes DNS-addukciókat létrehozni (és növelni a DNS-recovery aktivitást) patkány és majom májsejtekben, valamint frissen izolált emberi hepatocitákban. Ez a DNS-addukció-képződés a ciproteron-acetát ajánlott adagolása mellett történt. A ciproteron-acetát-kezelés in vivo következményeként patkányokban a fokális, valószínűleg preneoplasticus májkárosodást észleltek, amely nőstényekben a sejtenzimek változásával járt. Ezen megfigyelések klinikai jelentősége jelenleg nem ismert. Nincs arra vonatkozó adat, hogy emberben a májtumorok incidenciája növekedne.


6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK

6.1 Segédanyagok felsorolása


Tablettamag:
Laktóz-monohidrát
Kukoricakeményítő
Povidon K25
Magnézium-sztearát
Talkum

Bevonat:
Szacharóz
Kalcium-karbonát
Makrogol 6000
Talkum
Titán-dioxid (E171)
Povidon K90
85%-os glicerin
Montán-glikol viasz

6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.

6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.

6.4 Különleges tárolási előírások


Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

1x21 db vagy 3x21 db bevont tabletta PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6. A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Nincsenek különleges előírások.

Megjegyzés: X (egy keresztes)
Osztályozás: II./2 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi kórházi diagnózist követően folyamatos szakorvosi ellenőrzés mellett alkalmazható gyógyszer (Sz).


7. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Aramis Pharma Kft.
1095 Budapest
Mester u.28 B, III/5


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-20128/01 1x21 db
OGYI-T-20128/02 3x21 db


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

2006. május 24./2011. március 18.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2012. május 1.


3




OGYI/5095/2012

 
A honlapon található információk célja az egészségügyi ismeretek bővítése, ezért az, nem helyettesíti az orvos, a gyógyszerész vagy más szakember felkeresését.
Kockázatok és mellékhatások tekintetében kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét!