COLDREX TABLETTA
Vény nélkül is kiadható A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!
|
|
1. A GYÓGYSZERKÉSZÍTMÉNY MEGNEVEZÉSE
Coldrex tabletta
2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL
Összetétel tablettánként:
Fenilefrin-hidroklorid 5,00 mg
Terpin-hidrát 20,0 mg
Koffein 25,0 mg
Aszkorbinsav 38,0 mg
Paracetamol 500 mg
A segédanyagok felsorolását lásd a 6.1 pontban.
3. GYÓGYSZERFORMA
Tabletta.
Narancs/fehér színű, kétrétegű, ovális, domború felületű, metszett élű tabletta, egyik oldalán "COLDREX" jelzéssel ellátva.
4. KLINIKAI JELLEMZŐK
4.1 Terápiás javallatok
A megfázás és az influenza tüneteinek enyhítésére: csökkenti a lázat, csillapítja a fejfájást, enyhíti a torokfájást, megszünteti az orrfolyást, orrdugulást, hatékony sinusitisben és a hozzá kapcsolódó fájdalom csillapításában.
4.2 Adagolás és alkalmazás
Felnőttek és 12 éves, vagy annál idősebb gyermekek számára:
4-6 óránként 1-2 tabletta, max. 4 óránként 2 tabletta. 24 órán belül legfeljebb 8 tabletta vehető be.
6-12 éves gyermekek:
-1 tabletta 4-6 óránként maximum négyszer naponta. 24 órán belül legfeljebb 4 tabletta vehető be.
6 évesnél fiatalabb gyermekek csak kifejezett orvosi utasításra szedhetik.
Adagolás módja: szájon át
Orvosi felügyelet nélkül a termék legfeljebb 7 napon keresztül szedhető.
4.3 Ellenjavallatok
Ismert túlérzékenység paracetamolra, koffeinre, fenilefrinre, terpin-hidrátra, aszkorbinsavra, vagy a termék bármely összetevőjére.
Máj- vagy súlyos vesebetegségek, magas vérnyomás, pajzsmirigy túlműködés, cukorbetegség, szívbetegségek.
Azok a betegek, akik triciklikus antidepresszánsokat vagy béta-blokkolókat szednek, illetve azok, akik folyamatosan vagy 2 héten belül MAO inhibitorokat kaptak, a terméket nem szedhetik.
4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
Egyéb, influenzára, megfázásra, orrdugulásra ható-, illetve más paracetamol tartalmú gyógyszerek egyidejű szedése kerülendő.
A túladagolás veszélye nagyobb a nem cirrhoticus, alkoholos eredetű májbetegeknél.
4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
A warfarin és egyéb kumarinok véralvadásgátló hatását a paracetamol hosszan tartó, rendszeres használata erősítheti, ami egyben a vérzés fokozott kockázatát is jelenti. Az alkalomszerűen szedett dózisoknak említésre méltó hatásuk nincs.
A paracetamol felszívódását a metoklopramid vagy domperidon növelheti, a kolesztiramin pedig csökkentheti.
Ezek a kölcsönhatások az előírt dózisban való akut használat esetén klinikailag nem jelentősek.
A szimpatomimetikus aminok között, mint amilyen pl.a fenilefrin és a monoamino-oxidáz inhibitorok, hypertensiv kölcsönhatás alakul ki. A fenilefrin kedvezőtlenül befolyásolhatja más szimpatomimetikus aminok és az értágítók hatását. Ezen kívül a fenilefrin csökkentheti a béta-blokkolók és a vérnyomáscsökkentő szerek hatását, tehát a fenti készítmények szedése esetén a termék adása ellenjavallt.
4.6 Terhesség és szoptatás
A lefolytatott epidemiológiai tanulmányok szerint a paracetamol, illetve a koffein előírásszerű szedése nem befolyásolja az emberben lezajló terhességet.
Az a tény, hogy a fenilefrin-hidroklorid biztonságosan szedhető terhesség alatt még nem teljesen megalapozott, tehát a termék terhesség alatt csak akkor használható, ha ezt az orvos feltétlenül szükségesnek tartja.
A paracetamol és koffein az anyatejbe kiválasztódik ugyan, de klinikailag nem jelentős mértékben. A fenilefrinre vonatkozó publikált adatok szerint a szoptatás nem ellenjavallt a gyógyszer szedése mellett.
4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek üzemeltetéséhez szükséges képességekre
A készítmény előírásszerű használata a gépjárművezetéssel és gépek kezelésével kapcsolatos képességekre nincs semmilyen hatással.
4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
Előírásszerű használat mellett az aktív összetevőket a páciensek rendszerint jól tolerálják.
A paracetamol nemkívánatos hatásai ritkák, de néha túlérzékenységi reakciókat, köztük bőrkiütéseket okozhat.
A szimpatomimetikus aminok megemelhetik a vérnyomást, fejfájást, szédülést/bizonytalanság érzetet, hányást, hasmenést, álmatlanságot, ritkán palpitációt okozhatnak, de a fenti tünetek előfordulása ritka a phenylephrin előírásszerű adagolása mellett.
4.9 Túladagolás
A paracetamol túladagolás tünetei az első 24 órában: sápadtság, hányás, hányinger, étvágytalanság, és hasi fájdalom. Súlyos májkárosodás léphet fel azoknál a betegeknél, akik 10 g-nál több paracetamolt vettek be, de a tünetek megjelenése akár 12-48 órát is várathat magára a gyógyszer felszívódását követően. A mérgezést a cukorháztartás zavarai, valamint metabolikus acidózis kísérhetik. Súlyos mérgezésben a májelégtelenség encephalopathiához, kómához, illetve halálhoz vezethet. Tubuláris nekrózissal járó akut veseelégtelenség súlyos májkárosodás nélkül is kialakulhat. Néhány esetben szívritmuszavarokról is beszámoltak.
Feltételezések szerint a túlságosan nagymennyiségű toxikus metabolitok (amelyeket normál dózisában felszívódó paracetamol esetében a glutation semlegesít) irreverzíbilis módon kötődnek a májszövethez, és ez okozza a májkárosodást. A paracetamol hepato-toxikus hatása felerősödhet azoknál a betegeknél, akik enzimműködést elősegítő gyógyszereket szednek.
A markáns korai tünetek hiánya ellenére azonnali kórházi kezelést igényel bármely paracetamol mérgezés, mi több gyomormosás szükséges azoknál a betegeknél akik az észlelést megelőző 4 órán belül 7,5 g-ot vagy ennél többet szedtek be paracetamolból. Methionin orális, illetve N-acetilcisztein intravénás adása javasolt lehet, ezek a szerek ugyanis a mérgezés bekövetkezte után akár 48 órával is jótékony hatást gyakorolnak. A mérgezések általános ellátásához szükséges eszközök is álljanak rendelkezésre.
A koffein túladagolása fejfájást, remegést, idegességet, és ingerlékenységet idézhet elő.
A fenilefrin túladagolása ingerlékenységet, fejfájást, vérnyomás emelkedést, és reflexes bradikardiát idézhet elő. Hányinger, hányás szintén jelentkezhet. A kezelést a klinikai gyakorlat szerint kell lefolytatni.
5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmakoterápiás csoport: Fájdalom- és lázcsillapítók ATC kód: N02B E51
Paracetamol - fájdalom- és lázcsillapító szer.
Fenilefrin - szimpatomimetikus szer amely az adrenerg receptorokra, illetve kifejezetten az orrdugulást előidéző alfa-adrenerg hatásra van közvetlen befolyással.
Koffein - a központi idegrendszer hatékony stimulátora.
Aszkorbinsav - a megfázás és influenza tüneti kezelésére szolgáló szerek megszokott összetevője, amely a készítményben az akut vírusfertőzés kezdeti szakaszában kialakuló C-vitamin hiányt hivatott pótolni.
A terpin-hidrát közvetlenül elősegíti a bronchialis szekréciót, köptetőként használatos.
Az aktív összetevők szedatív hatása nem ismert.
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
Paracetamol - a gyomor-béltraktusból könnyen felszívódik. Metabolizmusa a májban történik, a metabolitok főleg glukuronid és szulfát konjugátumok formájában a vizelettel távoznak.
Koffein - orálisan adagolva gyorsan felszívódik, maximális plazmakoncentrációját
egy órán belül eléri, felezési ideje a plazmában 3,5 óra. A beadott koffein 65-85%-a a vizelettel, l metilursav-l-metilxantin formájában távozik.
Aszkorbinsav - könnyen felszívódik a gyomor-béltraktusból, gyorsan megjelenik a testszövetekben. 25%-ban plazma proteinekhez kötötten van jelen. A fölösleges aszkorbinsav a vizelettel, metabolitok formájában távozik.
Fenilefrin - a gyomor-béltraktusból irreguláris módon szívódik fel. A monoamino-oxidáz inhibitorok segítségével ún. first pass metabolizmuson megy keresztül a bélben és a májban; tehát az orálisan adagolt fenilefrin biológiai hozzáférhetősége korlátozott. Szinte teljes mértékben szulfát konjugátumok formájában távozik a vizelettel.
A terpin-hidrátra vonatkozóan nincsenek számottevő farmakokinetikai adatok.
5.3 A preklinikai biztonsági vizsgálatok eredményei
A paracetamol toxicitását számos állatfajnál vizsgálták. A preklinikai vizsgálatok patkányokban illetve egerekben egyszeri, orális dózis esetében 3,7 g/kg és 338 mg/kg LD50 értékeket eredményeztek. Ezeknél a fajoknál a krónikus toxicitás, az emberi terápiás dózis többszörösének adásakor, máj, vese és nyirokszövet elhalásban, valamint a vörösvértest szám változásban nyilvánul meg. A fenti tünetekért valószínűleg felelős metabolitok ugyanilyen hatásokat produkálnak emberben is, ezért a paracetamol hosszan tartó, nagy dózisban történő adása nem javasolt. Normál, terápiás adagban a paracetamol nem hozható összefüggésbe genotoxikus, vagy carcinogén kockázattal. Állatkísérletek alapján nincs bizonyíték a paracetamol embrio- vagy foetotoxikus hatására.
6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK
6.1 Segédanyagok felsorolása
Kálium-szorbát, nátrium-lauril-szulfát, povidon, sztearin, talkum, hidegen duzzadó keményítő, kukoricakeményítő, Eurocol sunset yellow E 110.
6.2 Inkompatibilitások
Nem ismeretesek.
6.3 Felhasználhatósági időtartam
4 év
6.4 Különleges tárolási előírások
Száraz helyen tartandó.
6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése
12 db, ill. 24 db tabletta fehér, átlátszatlan PVC//Alu buborékfóliában és dobozban.
12 db, 16 db, ill. 24 db tabletta fehér, átlátszatlan buborékfóliában és papír//PVC összepattintható tárcában.
6.6 A készítmény felhasználására, kezelésére vonatkozó útmutatások
Nincsenek különleges előírások.
Megjegyzés: (egy kereszt) erőshatású
Kiadhatóság: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszerkészítmények (VN).
7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare
GlaxoSmithKline Export Ltd
Brentford
TW8 9GS
Egyesült Királyság
8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI
OGYI-T-1714/01 (12× - buborékfóliában és dobozban)
OGYI-T-1714/02 (24× - buborékfóliában és dobozban)
OGYI-T-1714/03 (12× - buborékfóliában és tárcában)
OGYI-T-1714/04 (16× - buborékfóliában és tárcában)
OGYI-T-1714/05 (24× - buborékfóliában és tárcában)
Az alkalmazási előírás OGYI-eng.száma: 19 336/41/2004