Gyógyszer keresés

Menü
Vény nélkül kapható termékek
Betűrend szerinti listák
 
MAGNEROT TABLETTA / 02

Vény nélkül is kiadható

A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

1. A GYÓGYSZER MEGNEVEZÉSE

Magnerot tabletta


2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

500 mg magnézium-orotát-dihidrát tablettánként.

Segédanyag: 50 mg laktóz-monohidrát tablettánként.

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.


3. GYÓGYSZERFORMA

Tabletta: fehér, kerek, lapos, metszett élű tabletta, egyik oldalán felezővonallal.


4. KLINIKAI JELLEMZŐK

4.1 Terápiás javallatok

Magnéziumhiány megelőzésére és kezelésére (lásd 5.1 pont)

4.2 Adagolás és alkalmazás

Szokásos napi adagja 3-szor 2 tabletta, 1 héten át a magnézium raktárak telítésére. Fenntartó adagja 2-3 tabletta naponta.

Éjszakai lábikragörcs jelentkezésekor esténként 2-3 tabletta bevétele ajánlott.
6 éven felüli gyermekek szokásos napi adagja 1-3 tabletta.
A kúra minimálisan 6 hétig tart, de a készítmény tartósan, folyamatosan is szedhető. A tablettákat célszerű szétrágva, kevés folyadékkal lenyelni, étkezés előtt vagy közben.

4.3 Ellenjavallatok

- A készítmény hatóanyagával vagy bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység,
- súlyos vesefunkciós zavarok (szérum-kreatinin szint >110 µmol),
- kalcium- ill. magnézium-ammónium-foszfát vesekövesség,
- AV-block I.-III. fokozata,
- az elektrolitháztartás súlyos zavarai,
- myasthenia gravis.

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Minden egyes esetben meg kell vizsgálni a szervezet aktuális elektrolit-, víz-háztartását valamint sav-bázis-egyensúlyát, figyelembe véve, áll-e fenn ellenjavallat a kérdéses kationra vagy anionra nézve (mindenekelőtt veseelégtelenség, anuria, exsiccosis esetében).
Nem állnak rendelkezésre a magnéziumhiányt - egyértelműen - bizonyító klinikai-kémiai paraméterek. A normálisnál alacsonyabb szérum-magnézium koncentráció általában csak súlyos magnéziumhiány esetén alakul ki. Normális szérum-magnéziumszint mellett sem zárható ki azonban egy enyhe vagy közepes magnéziumhiány jelenléte, mivel a plazma- és az intracelluláris magnézium koncentráció nem korrelál szükségszerűen. A magnéziumhiány diagnózisának felállításában ezért inkább a klinikai tüneteknek van döntő jelentőségük. Az egyre gyakoribbá váló magnéziumhiány egyik alapvető oka a táplálékkal bevitt magnézium elégtelen mennyisége.
A tabletta gluténmentes.
A készítmény segédanyagként 50 mg laktóz-monohidrátot tartalmaz tablettánként. A készítményt nem szedhetik a ritka örökletes galaktóz-intoleranciában, a Lapp laktáz hiányban vagy a glükóz-galaktóz-felszívódási zavarban szenvedő betegek.

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Egyidejű alkalmazása nem ajánlott:
* Foszfát-, kálcium-tartalmú készítményekkel (gátolják a Mg intesztinális felszívódását)
* Vas (II)-ion tartalmú készítményekkel (a Mg gátolja a vas felszívódását)
* Tetraciklinekkel, bifoszfonátokkal és nátrium-fluoriddal (felszívódásukat a Magnerot tabletta gátolhatja).
A fenti készítmények és a Magnerot tabletta bevétele között 2-3 óra idő intervallum ajánlott.

Az alábbi készítmények alkalmazása magnézium kiválasztással jár, ezért fokozott magnézium bevitel szükséges: szívglikozidok, aminoglikozid antibiotikumok, laxatívumok, diuretikumok, és kortikoidok.

A túlzott izzadás - pl. atlétikai versenyek - magnéziumvesztést okoznak, amely tovább fokozódik az ennek a kompenzálására ajánlott sótartalmú italok fogyasztásakor.

D vitamin adagolás elősegíti a Ca-retenciót és ez a magnézium anyagcsere zavarához vezethet, úgy, mint a hosszú ideig történő napozás.

Ösztrogén-tartalmú fogamzásgátlók gyakran okoznak alacsony magnézium szintet.

Mindenféle stressz - főleg a zaj (magnéziumra van szükség a katekolamin tároláshoz a vesevelőben és az adrenalin felszabadulásához) megnöveli a napi bevitelt. A vizelettel történő magnézium kiválasztás 15%-kal megnő, ahol magas a zajszint.

Nem ajánlott az alkohol fogyasztás a Magnerot kezelés időtartama alatt. Az alkohol a szervezetben gátolja a magnézium felszívódását és fokozza a kiürülését.

4.6 Terhesség és szoptatás

A készítmény terhesség és szoptatás időszakában is alkalmazható.
Terhesség és szoptatás alatt a magnézium szükséglet megnő.

Körültekintően végzett epidemiológiai vizsgálatok nem utalnak a magnézium terhességre vagy szoptatásra gyakorolt káros hatására. Ezek az állapotok valójában a magnéziumkészítmények alkalmazási területei.

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Magnerot tabletta nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket.

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: hasmenés vagy híg széklet jelentkezhet (a szokásos adagok túllépésekor), amely a napi dózis csökkentésével megszüntethető.

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Ritka: Nagy dózisok tartós alkalmazása esetén fáradékonyság fordulhat elő.
(Ez esetben klinikai és laboratóriumi vizsgálat, a szérum magnéziumszint ellenőrzése szükséges). Magnézium tartalmú antacidumok egyidejű szedése fokozhatja a hatást.

4.9 Túladagolás

Ép veseműködés esetén magnézium mérgezés ritkán fordul elő. Orális bevitel, így Magnerot tabletta alkalmazása esetén gyakorlatilag nem kell számolni mérgezéssel. A túladagolás tüneteit lásd a 4.8 pontban.
Esetleges magnézium mérgezés esetén vegetatív idegrendszeri tünetek (hányinger, hányás, lethargia, húgyhólyag obstructio, székrekedés, légzésbénulás), valamint szívhatások (AV- és ventriculáris vezetési zavarok), továbbá a neuromusculáris vezetés kurare-típusú gátlása figyelhető meg.
A magnézium mérgezést kalcium iv. adagolásával (5-10 percen keresztül 100-200 mg Ca2+ adásával) kell kezelni. Szükség lehet haemodialysis, peritoneális dialysis illetve mesterséges lélegeztetés alkalmazására is.


5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Egyéb ásványi anyagok, magnézium készítmények

ATC kód: A12CC09

A magnézium, mint fontos intracelluláris kation fontos szerepet játszik mintegy 300 enzimreakcióban, valamint a sejt permeabilitás és a neuromusculáris ingerlékenység szabályozásában.

A nemzetközi szakirodalom szerint a magnézium anyagcserezavarok legfőbb okai az alábbiak:
* A túlzott fehérje- és zsírfogyasztás gátolja a magnézium felszívódását és a bélrendszeren
keresztül történő kiválasztás megnövekedéséhez vezet.
* A foszfát-tartalmú üdítőitalok megnövekedett fogyasztása elősegíti a magnéziumhiány kialakulását.
* A fokozott nátrium bevitel (sóban gazdag étrend) fokozza a vesén keresztül történő ürülést és ezáltal a magnézium szükségletet.
* Fogyókúrák és diéták alatt az ásványi anyagok bevitelét gyakran elhanyagolják.

A tartós magnézium-hiány minden esetben klinikai tünetekben nyilvánul meg, így pl. neuromusculáris zavarokban (motoros és szenzoros hyperexcitabilitás, izomgörcsök, paraesthesiák), psychés rendellenességekben (depressziós állapotok, zavartság és hallucinációk) és cardiovasculáris zavarokban (ventriculáris extrasystole és tachycardia, digitálisz iránti fokozott érzékenység, simaizom görcsök). A magnézium-hiány fokozza a koraszülés és a gestosis iránti hajlamot is.

A magnézium-hiánytünetek kezelése nemcsak azért fontos, hogy a normál fiziológiás állapot helyre álljon, hanem a magnézium alábbi klinikai hatásai miatt is: a magnézium kurare-típusú hatásokat fejt ki a cholinerg végkészülékeken, mivel csökken az acetilkolin felszabadulása; továbbá a magnézium és a kalcium a szervezetben részben szinergikus hatásúak, bár a magnézium " fiziológiás kalcium antagonistaként" is szerepelhet, mivel a kötőhelyeken kompetitív módon gátolja a kalciumot.

A magnézium készítményeket alkalmazzák magnézium-hiánnyal összefüggő szív- és érrendszeri betegségek esetén (pl. myocardiális infarctus és necrosis protektív kezelése, angina pectoris, stenocardia, arteritis és arteriolitis; arteriosclerosis és a lipid anyagcsere zavarainak adjuváns kezelése), azonban ezekben a kórképekben hatékonyságuk nincs igazolva a mai követelményeknek megfelelő klinikai vizsgálatokkal.

A Magnerot tabletta alkalmazható a sima- és harántcsíkolt izomzat spasztikus állapotai, éjszakai lábikragörcs, fokozott neuromusculáris ingerlékenység kezelésére is, ha az izomműködés zavarának oka a magnéziumhiány.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A szervezet a standard táplálkozással bevitt mennyiséget meghaladó nettó magnéziummennyiség kb. 35-40%-át abszorbeálja. A Mg hiány fokozza a Mg felszívódását. A plazmában a magnézium 25-30%-a fehérjéhez kötött.
Szakirodalmi adatok alapján magnézium felszívódása fokozódik, ha szerves savakkal (aszparaginsav, orotsav) egyidejűleg juttatják a szervezetbe, mint a Magnerot tabletta esetében is.
A felszívódott magnézium főként a vesén keresztül ürül, kis mennyiségben átjut az anyatejbe.
A renális Mg kiürülés jól alkalmazkodik a Mg kínálathoz; Mg hiány esetén csökken a kiválasztás, míg a túlzott mértékben bevitt Mg eliminálódik.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Nincs olyan preklinikai adat, amely a szer klinikai alkalmazását befolyásolná.


6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK

6.1 Segédanyagok felsorolása

magnézium-sztearát, nátrium-ciklamát, vízmentes kolloid szilícium-dioxid, karmellóz-nátrium, talkum, kukoricakeményítő, povidon K30, laktóz-monohidrát, mikrokristályos cellulóz.

6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.

6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év

6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on tárolandó.

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Tabletták fehér, átlátszatlan, PVC/PVDC/Al buborékcsomagolásban és dobozban.
Kiszerelés: 20 db, 50 db, 100 db, 200 db tabletta.
Kórházi kiszerelés: 1000 db tabletta fehér, átlátszatlan, PVC/PVDC/Al bliszterben és kartondobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Nincsenek különleges előírások.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).



7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG
Calwer Strasse 7
71034 Böblingen
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-1645/01 (20 db)
OGYI-T-1645/02 (50 db)
OGYI-T-1645/03 (100 db)
OGYI-T-1645/04 (200 db)

OGYI-T-1645/05 (1000 db)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

1991. 07. 31. / 2004. június 07.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2009. 12. 14.






3



22336/55/08

 
A honlapon található információk célja az egészségügyi ismeretek bővítése, ezért az, nem helyettesíti az orvos, a gyógyszerész vagy más szakember felkeresését.
Kockázatok és mellékhatások tekintetében kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét!