Gyógyszer keresés

Menü
Vény nélkül kapható termékek
Betűrend szerinti listák
 
MILGAMMA BEVONT TABLETTA

Vény nélkül is kiadható

A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!


1. A GYÓGYSZER MEGNEVEZÉSE

Milgamma drazsé


2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

50 mg benfotiamin (S-benzoiltiamin-o-monofoszfát) és 0,25 mg cianokobalamin drazsénként.

Segédanyagok: 101,225 mg laktóz-monohidrátot , glükóz szirupot, ricinusolajat, valamint azorubin E122 és ponceau 4R (E124) szinezőanyagokat tartalmaz

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.


3. GYÓGYSZERFORMA

Bevont tabletta (drazsé)
Bordó színű, kerek, domború drazsék.


4. KLINIKAI JELLEMZŐK

4.1 Terápiás javallatok

Különböző eredetű (idegrendszeri bántalmak neuropathiák és polyneuropathiák (diabéteszes, alkohol) neuralgiák, neuritisek; övsömör, facialis paresis, B1-vitaminhiány következtében kialakult szívizomkárosodások, reumás panaszok, izomfájdalmak, Kimerültség és rekonvaleszcencia.

4.2 Adagolás és alkalmazás

Egyszeri és napi adagok

Naponta 4x 1 drazsé, melyet egészben (szétrágás nélkül) kell bevenni.
Kevésbé súlyos esetekben és roboránsként pl. rekonvaleszcenciában napi 1-2 drazsé sok esetben elegendő

Az alkalmazás módja

A drazsékat kevés folyadékkal étkezés után, egészben kell lenyelni.

4.3 Ellenjavallatok

A készítmény hatóanyagaival vagy bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
Tiaminnal szembeni túlérzékenység gyanúja
Ileus.

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Psoriasisos betegeknél a Milgamma kezelést csak az előny-kockázat gondos mérlegelése után szabad elkezdeni,mivel a B12-vitamin súlyosbíthatja a bőrtüneteket.
A készítmény segédanyagként laktóz-monohidrátot (101,225 mg) és glükóz szirupot tartalmaz. A készítményt nem szedhetik a ritka örökletes galaktóz-intoleranciában, a Lapp laktáz hiányban vagy a glükóz-galaktóz-felszívódási zavarban szenvedő betegek.

A ricinusolaj tartalom következtében a betegeknél hányás, hányinger, kólika és magasabb adagoknál laxatív hatás léphet fel.
4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A tiamint az 5-fluorouracil deaktiválja, mivel az 5-fluorouracil a tiamin foszforilációját tiamin-pirofoszfáttá kompetitíve gátolja.

4.6 Terhesség és szoptatás

Terhesség és szoptatás alatt az ajánlott napi bevitel 1,4-1,6 mg B1 vitamin és 4 µg B12 vitamin. Ezt a B1 vitamin adagot terhesség alatt csak akkor lehet túllépni, ha Önnek bizonyítottan B1 vitamin hiánya van, mivel a napi adagnál magasabb dózisok biztonságosságát eddig nem állapították meg. A B12 vitamin magasabb dózisban sem mutatott káros hatást. A B1 vitamin és a B12 vitamin átjut az anyatejbe.

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

Nagyon gyakori: (?1/10)
Gyakori: (?1/100 - <1/10)
Nem gyakori: (?1/1,000 - <1/100)
Ritka: (?1/10,000 - <1/1,000)
Nagyon ritka: (<1/10,000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Immunrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon ritka:
Egyes esetekben túlérzékenységi reakciók (csalánkiütés, bőrkiütés, asthma léphetnek fel. Acetilszalicilsavra túlérzékeny betegeknél a rizikó megnövekedett.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka:
Benfotiaminnal végzett klinikai vizsgálatokban egyes esetekben gastrointestinalis rendellenességekről - mint pl. hányinger vagy egyéb - számoltak be.
E mellékhatások megjelenése és a B1 vitamin alkalmazása közötti oki összefüggés egyelőre nem tisztázott


4.9 Túladagolás

Túladagolásról nem számoltak be.


5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: B1 vitamin B6 és/vagy B12 vitaminnal kombinációban
ATC: A11DB

A B vitamin-komplex neurotropikus vitaminjainak kedvező hatása van az idegek és a mozgásszervek anyagcseréjére és degeneratív betegségeire. Nem csak a hiánybetegségek ellenszereként alkalmazzák ezeket, hanem nagy dózisú Milgamma drazséval fájdalomcsillapító, antineuralgikus és regeneratív gyógyszertani hatások is elérhetők.
A benfotiamin az allitiaminok csoportjába tartozik és a B1 vitamin zsíroldékony prodrugja. A vízoldékony B1-vitaminnal összehasonlítva az alábbi előnyös tulajdonságokkal rendelkezik:
-
1. A benfotiamin felszívódása 3-5-ször jobb, mint az azonos mennyiségű tiamin- hidrokloridé.
2. Az anyagcsere során nagyobb arányban (2-5-szörös mennyiségben) alakul át biológiailag aktív koenzimmé , azaz kokarboxilázzá, mint az azonos mennyiségű B1-vitamin.
3. A benfotiamin összehasonlíthatatlanul rezisztensebb a tiamináz enzim bontó hatásával. szemben
4. Nagyon magas benfotiamin mennyiségek oralis bevitele után sem figyeltek meg anafilaxiás reakciókat.
5. A bélperisztaltikát a tiamin-hidrokloriddal ellentétben a benfotiamin nem gátolja, hanem kis mértékben serkenti a simaizmok működését.
6. A benfotiamin íz- és szagtalan. Az ismert, kellemetlen testszag, mely a normál B1-vitamin adásakor jelentkezik, nem lép fel.

A B12-vitamin a sejtanyagcsere, a normális vérképzés és az idegrendszer működéséhez nélkülözhetetlen. Katalizálja a biológiai nukleinsav szintézist, és ezzel az új sejtmagok felépülését. Magas dózisban a B12 vitamin analgetikus, antiallergiás és vérkeringés javító hatású.


5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A per os benfotiamint a bélben lévő foszfatáz enzimek defoszforilálják és zsíroldékony S-benzoltiaminná (SBT) alakítják át. Ez jobban felszívódik, mint a vízoldékony tiamin-derivátumok, és a keringő vérrel a sejtek belsejébe jut, ahol a tiamin enzimatikus debenzolálása történik , amelyet a tiamin-kináz alakít át aktív koenzimmé (kokarboxiláz, ill. tiamindifoszfát). Kb. 1 mg tiamin bomlik le naponta a szervezetben. A tiamin felesleg a vizelettel kiválasztódik.
A kokarboxiláz, többek között a piruvát-dehidrogenáz koenzimje, amely a glukóz oxidatív lebontásában kulcsszerepet játszik. Mivel az idegsejtek energiája főleg a glukóz oxidatív lebomlásából származik, ezért a megfelelő tiamin-ellátottság az idegsejtek működéséhez nélkülözhetetlen Ha a glukóz szint emelkedik, akkor a tiamin szükséglet is megnő. A benfotiaminnal magasabb intracelluláris tiamin- és aktív koenzimkoncentráció érhető el, mint az oralisan alkalmazott vízoldékony tiamin-származékokkal.

Kielégítő mennyiségű kokarboxiláz hiány a vérben az intermedier anyagcseretermékek - mint a piruvát, laktát és ketoglutarát- felszaporodásához vezet a vérben és a szövetekben, melyekre az izomzat, a szívizom és a központi idegrendszer különösen érzékenyen reagál. A benfotiamin meggátolja ezeknek a toxikus anyagoknak a felhalmozódását. Továbbá terápiás dózisban a benfotiaminnak analgetikus hatása van.
Az emésztés során a táplálékból felszabadult B12-vitamin a gyomorban az intrinsic faktorhoz (IF) kötődik. Ezt a glikoproteint a gyomor parietalis sejtjei termelik. A B12-vitamin-IF komplex a proteolitikus enzimekkel szemben rezisztens és a distalis ileumba kerül, ahol specifikus receptorokhoz kötődik, melyek biztosítják a vitamin felszívódását. A B12 vitamin mucosán át a hajszálerekbe jut, ahol a transzkobalamin transzportproteinhez kötődik. Ez a komplex a májba, csontvelőbe és más proliferáló sejtekbe gyorsan felszívódik.

A felszívódás intrinsic factor hiányos, malabsortioban vagy bélbetegségekben ill. bélelváltozásokban szenvedő betegeknél, gastrectomia után vagy fennálló autoimmun antitestképződésnél zavart.
A táplálékból normál esetben csak 1,5-3,5 ?g B12-vitamin szívódik fel.

A B12-vitamin az epén keresztül választódik ki, és részt vesz az enterohepatikus körforgásban. A B12-vitamin átjut a placentán.

Biohasznosulás
A benfotiamin szignifikánsan magasabb biohasznosulását mutatta ki tíz fiatal férfi önkéntesen a BITSCH tanulmány (1990) a vízoldékony tiamin-mononitráttal összehasonlítva. A benfotiamin felszívódása dózisfüggő, mivel a zsíroldékony anyag nem vesz részt szaturációs kinetikában, mint a tiamin. Ezzel ellentétben a vízoldékony B1 vitamin oralis bevitele után 10 mg-nál több nem szívódik fel naponta. Ezen kívül, a benfotiamin a szövetekben is hosszabb ideig raktározódik.
A benfotiamin egyértelműen kiválóbb, mint más zsíroldékony tiamin-származékok. Egy komperatív cross over vizsgálatban Bitsch mutatta ki 1992-ben, hogy például a benfotiamin oralis alkalmazása után a plazma AUC értéke (a koncentráció-idő görbe alatti terület) négyszer magasabb volt, mint a megfelelő fursultiamin értékek; a maximális tiamin koncentráció a plazmában (Cmax) benfotiamin adás után több, mint kétszerese volt a fursultiamin értékeknek.
A B1 -vitamin státusz meghatározására a vörösvértestek TPP (tiamindifoszfát)-függö enzimaktivitását mint pl. a transzketoláz (ETK) és reaktivitásuk megfelelő fokát (aktivációs koefficiens ?-ETK) mérték. A plazma ETK koncentrációi 2-4 ?g/100 ml között mozogtak.

Normál esetben a plazmakoncentrációk 200-900 pg/ml közöttiek, hiány esetén ? 200pg/ml.
A keringő B12-vitamin az össz vitaminmennyiségnek csak 0,1%-a.

A napi B12-vitamin szükséglet kb. 1 ?g. A szervezetben nem keringő B12-vitamint főleg a máj raktározza. A szervezetben lévő 3-5 mg összmennyiség 50-90%-a a májban található.

A B12-vitamin felszívódását a kolchicin, etanol és neomicin gátolja (parenteralis adagolás esetében). Biguanid- típusú oralis antidiabetikumok, p-aminoszalicilsav valamint kloramfenikol és C-vitamin is befolyásolják a B12-vitamin felszívódását.

A cianokobalamin biológiai felezési ideje a plazmában 123 óra.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A rendelkezésre álló irodalom és a több évtizedes terápiás alkalmazás alapján a benfotiamin és a B12-vitamin nem bizonyult mutagén , karcinogén és reprodukciótoxikus hatásúnak.


6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK

6.1 Segédanyagok felsorolása

Talkum, laktóz-monohidrát, szacharóz, zselatin, mikrokristályos cellulóz, sztearinsav, dextrin, kalcium-karbonát, kukoricakeményítő, sellak, glükóz szirup, ricinusolaj, fehér viasz, karnauba pálmaviasz, titán-dioxid (E171),
szinezőanyagok: Colorant Redbrillant ( kinolinsárga E 104, Azorubin E 122, Ponceau 4R E 124).

6.2 Inkompatibilitások

A benfotiamin esetében a tiaminra jellemző inkompatibilitás, általában nem tapasztalható. Csupán aminofillinnel C vitaminnal vagy magas hőmérsékleten és magas páratartalom esetén B2-vitaminnal kombinálva mutatott elszineződést.

A B12-vitamin oxidáló- és redukáló szerekkel és nehézfémsókkal inkompatibilis. A B12-vitamin a B-komplexek más faktoraihoz hasonlóan a tiamin tartalmú oldatokban a tiamin bomlástermékei által gyorsan károsodik (ezt a hatást alacsony vasion koncentráció kivédheti). A riboflavin, különösen egyidejű fény hatásra szinténdestruktív hatást fejt ki; a nikotinamid meggyorsítja a fotolízist, ugyanakkor az antioxidánsok gátlólag hatnak.

6.3 Felhasználhatósági időtartam

4 év

6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25?C-on, a fénytől, hőtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Drazsék fehér, átlátszatlan PVC/PVDC/Al buborékfóliában és dobozban.

20x, 50x, 100x
és
klinikai csomagolás: 500x, 1000x.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt készítmény, illetve hulladékanyag megsemmisítését a helyi előírások szerint kell végrehajtani.

Kizárólag a csomagoláson feltüntetett lejárati időn belül használható fel.

Megjegyzés ? (egykeresztes)
Osztályozás: I.csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG
Calwer Str. 7
71034 Böblingen
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-1596/01-05


9. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA:

2004. április 30.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2009. 10. 20.



3




22342/55/08

 
A honlapon található információk célja az egészségügyi ismeretek bővítése, ezért az, nem helyettesíti az orvos, a gyógyszerész vagy más szakember felkeresését.
Kockázatok és mellékhatások tekintetében kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét!